Czas pracy
Czas pracy – lekcja 1 do odsłuchania
Program do rozliczania czasu pracy jest niezbędny w każdej firmie pracującej w systemie zdalnym. Czas pracy można ewidencjonować poza siedzibą firmy, u Klienta. Nie wychodząc z domu, można zgłosić swoją obecność w pracy lub określić czas poświęcony na wykonanie konkretnego zadania.
Poniżej przedstawimy Państwu kilka przykładowych sposobów na rozliczanie z czasu pracy.
TimeCamp
Aplikacja, która doskonale monitoruje czas pracy, analizuje dane oraz umożliwia poprawianie projektów. Można użyć jej zarówno do sprawdzenia czasu pracy, jak i efektywności pracowników. TimeCamp liczy automatycznie czas spędzony na wykonaniu konkretnego zadania. Aplikacja ma możliwość darmowego przetestowania. Jej cena waha się od 15zł do 24zł miesięcznie za pracownika. Zaletą jest doskonały przelicznik czasu oraz ogromna kontrola nad pracownikiem.
Clockify
To narzędzie służy do śledzenia produktywności, frekwencji i płatnych godzin dzięki monitorowaniu godzin pracy za pomocą timera i grafik. Można, wpisując z góry czas określony na wykonanie danego zadania, ocenić, ile rzeczywiście zajęła pracownikowi realizacja tego projektu. Aplikacja nie tylko zarejestruje rzeczywisty czas pracy, ale też skategoryzuje poszczególne projekty wg czasu pracy i wyróżni czas jako płatny. Można też wykorzystać jako narzędzie wspomagające ocenę pracy zespołu pracowników, bo wiadomo, kto i ile nad danym projektem pracował oraz jakie są efekty tej pracy. A dokonane analizy zostaną udokumentowane za pomocą grafik.
To narzędzie można zainstalować na wielu nośnikach, od komputera po smartfony. Można monitorować również pracę przez Internet bez konieczności „twardego” instalowania na konkretnym urządzeniu. Pracownik może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak bardzo jest monitorowana jego efektywność w pracy. Jest to doskonałe narzędzie do oceny czasu pracy wykorzystywane przez freelancerów, bo ułatwia pracę techniką Pomodoro, czyli sygnalizuje czas pracy i przerwy, a także pozwala precyzyjniej wycenić swoją pracę.
Niewątpliwą zaletą jest też fakt, iż jest to aplikacja bezpłatna i aktualizowana.
Toggl Track
To aplikacja do śledzenia czasu pracowników i aplikowania za pomocą swojej strony internetowej. Jest to aplikacja estońska. Świetne narzędzie również dla freelancerów. Można obliczyć, ile konkretnie czasu pracy zajął dany projekt i zgodnie z tym prawidłowo wycenić jego wykonanie. Dzięki temu, że Toggl Track jest kompatybilny z różnymi urządzeniami, można śledzić aktywność pracowników na różnych urządzeniach jednocześnie, monitorując to z kalendarzem zadań.
Taggl Track jest pomocny w przygotowywaniu raportów, monitoruje kalendarz i sugeruje optymalne rozwiązania czasowe, również których pracowników należy dokładniej sprawdzać, nawet wówczas gdy są oni offline. Można nawet włączyć powiadomienia, gdy aktywność konkretnego pracownika nagle spadła i dość długo nie wraca on do pracy.
Aplikacja dla Androida jest całkowicie bezpłatna, ale za dodatkowe funkcje trzeba zapłacić ok. 9$.
Screenschotmonitor
Aplikacja dostępna jedynie w języku angielskim. Jej działanie polega na wykonywaniu zrzutów ekranu u pracownika w celu sprawdzenia co obecnie robi. Jest to program w głównej mierze do kontroli pracownika. Można go jednak wykorzystać w celach sprawdzenia na jakim etapie projektu jest pracownik i czy rzeczywiście wykonuje zadeklarowaną pracę.
Aplikacje można wypróbować bezpłatnie przez 14dni lub używać za darmo dla nie więcej niż 3 użytkowników. Cena aplikacji w wersji standardowej to około 6$, a w wersji profesjonalnej 9$ miesięcznie za pracownika. Można ustawić ją na różną częstotliwość lub okres czasu wykonywania zrzutów.
Jest narzędziem całkowicie darmowym, dla osób pracujących w konkretnych godzinach np. 8-16. Jeżeli nie mają obowiązku zgłaszać przerw, email może okazać się prostą i bezpłatną formą meldowania swojej obecności. Pracownik może o godzinie 8.00 rano zgłosić rozpoczęcie pracy, a o 16.00 jej zakończenie.

Dodatkowe informacje
QUIZ
Rzeczywisty to ten, w którym pracujemy nad konkretnym projektem. Czas pracy to ten, który spędzamy fizycznie w pracy, niekoniecznie zajmując się powierzonymi zadaniami.
Jest kilka takich urządzeń, które wykażą, ile rzeczywiście czasu poświęcił pracownik X, ile zespół tego pracownika i jaki procent pracownik X włożył w pracę grupową. Najpopularniejsza również dlatego, że bezpłatna , jest aplikacja clockify, ale profesjonaliści przyznają I miejsce Toggl Track.
Było to w czerwcu tego roku. W konferencji na temat zarządzania pracą zdalną przygotowaną przez Harvard University uczestniczyło czynnie – czyli zadawało pytania „na żywo” i natychmiast uzyskiwało odpowiedzi, uczestniczyło prawie 300 tys. osób. Natomiast biernie, słuchając wykładu „na żywo” brało udział przeszło milion. Szkoda, że do tej konferencji nie ma już dostępu, choć organizatorzy utrzymywali, że zrobią skrót wykładów i będzie on dostępny dla ogółu.
Ponieważ najczęściej praca zdalna ma system zadaniowy, to pracownik sam sobie ustala kolejność wykonywanych zadań – oczywiście dostosowując się do potrzeb firmy. Tak układa pracę, by wyrobić u siebie rutynę działań, jak najefektywniej wykorzystać czas. Może przekładać sobie zadania ciekawsze z mniej ciekawymi, ale koniecznymi do zrobienia i być przez cały czas pracy równie efektywny. Jeśli musi w czasie pracy załatwić ważną sprawę, może swoją pracę tak zorganizować, by mieć możliwość opuszczenia stanowiska pracy na pół godziny a następnie wykonać zadania w innym terminie. Oczywiście trzeba takie przerwy uzgadniać wcześniej z menagerem.
Praca zdalna jest najczęściej pracą zadaniową, często nazywaną na akord. Do tego jest też pracą dla kreatywnych, samodzielnych ludzi, których nie trzeba cały czas pilnować i pokazywać, jak poszczególne zadania wykonać. Oni sami dobrze to wiedzą. Dla pracodawcy taki samodzielny, pilnujący czasu pracy pracownik jest wygodnym rozwiązaniem. Bo wykona zadania szybciej i lepiej niż osoba pracująca stacjonarnie, która z racji tego, że ma wokół siebie innych pracowników, jest mniej zadaniowa i kreatywna.